Aliexpress nakupi po 1. 7. 2021

Potrebujete konkreten nasvet izven navedenih tem?
Odgovori
woman
Prispevkov: 95
Pridružen: 26 Avg 2019, 17:46

06 Jul 2021, 13:05

Pravkar sem na Aliexpress spraševala, kako je z označbo "Inclusive of VAT" na pošiljkah in naročilih od 1. 7. 2021, v nadaljevanju je posnetek pogovora.
Upam, da bo v pomoč tudi drugim.

AE: AliExpress generally will need to collect VAT on sales of goods delivered to EU consumers, including circumstances
1) where goods are delivered from outside of the EU with order value of up to 150 EUR, or
2) all orders where goods are shipped from within EU where the seller is established outside the EU.
Yes this all cover all sellers of Aliexpress.

Jaz: So if I order item from China, wil the parcel be marked with "Inclusive of VAT"?

AE: Yes if the item delivery address is in EU.
Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Republic of Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain and Sweden. is all subject for VAT
salsaman
Prispevkov: 88
Pridružen: 03 Nov 2020, 07:59

06 Jul 2021, 15:36

Super, hvala za info.
woman
Prispevkov: 95
Pridružen: 26 Avg 2019, 17:46

06 Jul 2021, 16:53

Dodatek k prej napisanemu:

Na AE so mi na naročeno v vrednosti dodatno zaračunali 22% DDV in tudi ponudili možnost shranjevanja računa:

Product Amount: EUR € 19,73, Shipping Cost: EUR € 1,72, Tax: EUR € 4,28, Total Amount: EUR € 25,73
VanGog
Prispevkov: 14
Pridružen: 02 Sep 2019, 16:54

06 Jul 2021, 18:03

Če prav razumem, razlika po 1.7. je le v dodatno obračunanem DDV-ju, ostalo je nespremenjeno?
Pomeni, še vedno deluje "Priority Line" - brez dodatnih stroškov ( carine?)
Tomson
Prispevkov: 10596
Pridružen: 23 Avg 2019, 09:28

07 Jul 2021, 18:07

Nov zakon pravi tako, da podjetja registrirano izven EU, ki pošiljajo izdelke v EU ali znotraj EU, ne glede na to v katerih skladiščih se njihov izdelek nahaja (ali je to EU ali CN skladišče) pri prodaji odvedejo davek. Aliexpress ima tukaj malo težavo, ker ne gre za direktno trgovino ampak portal ki združuje različne trgovine, kar pomeni da četudi bi Aliepress imel podružnico registrirano v EU, to ne bi vplivalo na zaračunan davek pri prodaji artiklov ker so na portalu samostjona podjetja in trgovci ki prodajajo artikle in velika večina je azijskih podjetij s sedežem izven EU in četudi imajo EU skladišča je sedaj po novem v zadnjem koraku na blagajni dodan 23% davek, kar občutno podraži večino artiklov, nekaj pa je trgovin ki imajo sedež v EU in tam kot vidim ni vključenega 23% davka. Sedaj imajo trgovci opcijo da ponudijo popuste in s tem znižajo podražene artikle ali pa dolgoročno registrirajo podjetje znotraj EU. Tako je npr. v primeru trgovin Geekbuying, HonoryBuy, Banggood kjer podjetja normalno zaključijo uvozne postopke artiklov kot EU podjetje in posledično kupec ne plača nobenega dodatnega davka, je cena končna. Še vedno pa velja da pri Prioirty Line poštni opciji iz CN/HK skladišč ne bo nobenih dodatnih stroškov, je danes tudi BG uradno zapisal:

1. From CN/HK/GWTR warehouse:

For orders purchased from Banggood and delivered to the destination located in the European Union (EU), the selling price includes VAT and duties (if applicable), no additional charges will be required.

2. The item stocks in the EU warehouse won't be affected by the new tax law.
Joe777
Prispevkov: 13
Pridružen: 30 Jan 2021, 14:14

12 Jul 2021, 12:30

Če kupim iz Kitajske blago v vrednosti 3€ in je na embalaži označeno da je plačan davek, kakšen strošek še lahko pričakujem od naših?
Tomson
Prispevkov: 10596
Pridružen: 23 Avg 2019, 09:28

13 Jul 2021, 19:21

odvisno od trgovine in poštne opcije, če govorimo o AliE, je odvisno kako je označeno, če bo kot omenjeno jasno označeno da je davek če plačan verjetno ne bo nič dodatnih stroškov, sicer lahko pošta zaračuna 2.5€ za strošek carinjenja ... trgovine kjer je Priority Line pa preverjeno ni nobenih dodatnih stroškov ob dostavi ...
Bajkman
Prispevkov: 70
Pridružen: 05 Jan 2020, 22:11

27 Jul 2021, 11:58

Ker še ni odgovorjeno... Torej, takole gre... Reč je zelo nelagodna. Namreč, tudi za pošiljke, za katere je DDV že plačan v naprej ob naročilu, bomo morali plačevati fiksni carinski strošek v vrednosti 2,5€/4€ (odvisno od načina plačila). To so mi jasno in glasno tudi odgovorili na moje vprašanje preko emaila:
Spoštovani,

za pošiljke iz Kitajske, za katere je DDV že plačan prodajalcu in bo tudi odveden Sloveniji (po novem Aliexpress), me zanima, če bo prav tako potrebno plačati 2,5€/4€ za "carinsko zastopanje"?

Hvala in LP
Odgovor:
Pozdravljeni,

Kljub temu, da je DDV že bil plačan je za pošiljko potrebno opraviti uvozne carinske postopke, kar vam bomo zaračunali v skladu s cenikom. V bistvu imamo s takšnimi pošiljkami še več dela, ker je potrebna prav tako validacija ali je DDV bil res obračunan.

Lep pozdrav
Torej, karkoli bo carinska pošta vzela v roke, nam vsaj strošek 2,5€/4€ na pošiljko (žal) "ne gine".

Vendar pa, če gre preko drugih pošt/logistik in te sprostijo pošiljko na evropsko tržišče, naša carinska pošta ob tem več nima poleg svojih prsto (ali krempljev :lol: ). Namreč, Aliexpress Standard Shipping pošiljka potuje preko nizozemske pošte, Aliexpress Saver Shipping preko madžarske pošte, Cainiao Super Economy (brez global) pa preko belgijske pošte.
In omenjene tri pošte očitno ne računajo namipulativnega stroška za "postopek".
Vsaj za Aliexpress Standard Shipping in Aliexpress Saver Shipping so ljudje že potrdili, da so naročili po 1.7.2021 in pošiljke že prejeli brez dodatnih stroškov (razen DDV v naprej).
In poznam osebo, ki je sicer naročila reč pred 1.7. preko Cainiao Super Economy, a dobila okrog 15.7. brez dodatnih stroškov, saj je najbrž belgijska pošta pošiljko sprostila že tik pred 1.7., naši cariniki pa se je več ne smejo potem "dotikati. Tako da na kratko:

Aliexpress Standard Shipping - potrjeno brez fiksnega stroška 2,5€/4€
Aliexpress Saver Shipping - potrjeno brez fiksnega stroška 2,5€/4€
Cainiao Super Economy - verjetno brez fiksnega stroška 2,5€/4€

EDIT: Aja, pa ob naročilu iz EU skladišč v nobenem primeru tega stroška po mojem razumevanju ne sme biti.
Dipling
Prispevkov: 63
Pridružen: 08 Sep 2019, 01:18

09 Sep 2021, 08:42

Je to zadnje potrjeno? Da preko Aliexpress Standard Shipping ni stroška postopka?
Hvala.
Tomson
Prispevkov: 10596
Pridružen: 23 Avg 2019, 09:28

09 Sep 2021, 22:54

mislim da ne, ker Aliexpress je portal z različnimi trgovinami/trgovci, ki imajo različna podjetja v različnih državah in zato je stvar vključenega davka povsem na individualni ravni trgovcev in ne portala Aliexpress. Tisti ki imajo podjetja ali podružnice registrirane v EU imajo tudi vključen davek, oz. kolikor sem razumel obstaja še neka opcija, ki je bistveno bolj zapletena za podjetja ki niso v EU, v vsakem primeru pa so trgovine dolžne pri delovanju na Aliexpressu to tudi označiti, navesti, zato se pri nekaterih trgovinah/artiklih na blagajni doda še VAT (23% zviša ceno artikla), ki so izven EU, kar je označeno ali pa je po drugi strani napisano: "VAT included in your Order" brez posebnega zneska, kar pomeni da bo tudi na paketu pisalo "Inclusive of VAT" in ta paket ne bo predmet carinskega postopka. Na paketih kjer to ne bo označeno pa bo šlo na carinski postopek. Sicer pa na Aliju mislim da vedno jasno piše ali je VAT included ali ne ... To je glede na moje trenutno poznavanje situacije ...
Bambininelit
Prispevkov: 47
Pridružen: 11 Nov 2019, 18:17

23 Sep 2021, 07:47

Bajkman napisal/-a:
27 Jul 2021, 11:58


Aliexpress Standard Shipping - potrjeno brez fiksnega stroška 2,5€/4€
Aliexpress Saver Shipping - potrjeno brez fiksnega stroška 2,5€/4€
Cainiao Super Economy - verjetno brez fiksnega stroška 2,5€/4€
Moje dosedanje izkušnje...
..kar je bilo Aliexpress Standard Shipping- je bilo res brez fiksnega stroška 2,5€... je prišlo direkt na dom
..Aliexpress Saver Shipping - še ne vem..pričakujem pošiljko
pri Cainiao Super Economy - pa sem dobila fiksen strošek 2,5€...

..toliko o mojih trenutnih izkušnjah...
...fajn bi bilo če bi kdo napisal še svoje izkušnje - več ljudi več ve ;)

..pa lep pozdrav
Bajkman
Prispevkov: 70
Pridružen: 05 Jan 2020, 22:11

24 Sep 2021, 10:17

Tole je zadnja verzija spiska kurirskih služb, katere so in katere niso OK.

Slika

Tukaj pa fantje to ves čas osvežujejo, skladno z zadnjimi ugotovitvami:
https://slo-tech.com/forum/t586896/konec
Zadnjič spremenil Bajkman, dne 12 Okt 2021, 15:09, skupaj popravljeno 1 krat.
rs1975
Prispevkov: 34
Pridružen: 31 Okt 2020, 08:15

03 Okt 2021, 08:43

Opažam, da na Bangood sta 2 vrsti Priority Line:
EU Priority Line
Priority Direct Mail

Prva je običajno dražja poštnina. Ali velja za obe varianti, da ni dodatnih stroškov ali samo za prvo?
Tomson
Prispevkov: 10596
Pridružen: 23 Avg 2019, 09:28

03 Okt 2021, 10:24

za prvo, Prioirty Line je glede na kontakt 100% da ne bo dodatnih stroškov ob dostavi, za Direct Mail pa ni 100% ....
Odgovori